fpr
08 بهمن 1401 - 13:28

سالاری: انقلاب اسلامی ایران، رودخانه‌ای جاری و خروشان است/ جشنوارهای هنری شکوفاتر شده‌اند

معاون هنری وزارت ارشاد در آئین افتتاح جشنواره پانزدهم تجسمی فجر: حتی اساتید بخش داوری نیز اظهار می‌کردند که هنگام انتخاب آثار دچار چالش و تردید شده‌اند و این امر به‌دلیل کیفیت بالای آثار رسیده به دبیرخانه بوده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمود سالاری معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که روز گذشته در آئین افتتاح جشنواره پانزدهم حضور یافته بود، ضمن تحسین آثار نمایش‌یافته در این دوره از جشنواره گفت: اگر بگویم آثار حاضر در جشنواره پانزدهم فراتر از انتظاراتم بود، شاید فکر کنید که درحال مبالغه هستم، اما حقیقتاً وقتی با همراهی اساتید مشغول تماشای آثار بودیم، همگی اذعان داشتند که کمیت و کیفیت آثار نمایش‌یافته فراتر از سطح انتظاراتشان بوده است.

وی ادامه داد: حتی اساتید بخش داوری نیز اظهار می‌کردند که هنگام انتخاب آثار دچار چالش و تردید شده‌اند و این امر به‌دلیل کیفیت بالای آثار رسیده به دبیرخانه بوده است. 

سالاری افزود: حضور جوانان و آثار مدرن‌شده از سنت همراه با ترکیب هنرهای اصیل ایرانی در این نمایشگاه، بسیار قابل اعتناست و حقیقتا مواجهه با چنین سطحی از نبوغ هنری هنرمندان، مسرت‌بخش است.

وی ضمن تاکید بر تقویت ارتباط جشنواره هنرهای تجسمی فجر و نهاد دانشگاه بیان کرد: امسال شخصاً با چندین دانشگاه وارد مذاکره شدم و خوشبختانه تعاملات خوبی شکل گرفت. شورای عالی هنر نیز مدتی است که با حضور اساتید برجسته دانشگاه‌های هنری تشکیل شده است و بی‌تردید، حضور دانشگاهیان در جشنواره هنرهای تجسمی فجر سال آینده بیش از امسال خواهد بود. باوجود این، در دوره جاری نیز با همراهی مدیرکل هنرهای تجسمی و دبیرکل پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با تعدادی از دانشگاه‌های مهم هنری کشور ارتباط گرفتیم و از ظرفیت‌های آنها بهره‌ بردیم. 

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره رویکرد معاونت هنری نسبت به تحریم‌کنندگان جشنواره‌ی تجسمی فجر گفت: بحمدلله فضای کشور ما باز است و اگر کسی مایل بود در جشنواره شرکت می‌کند و چنانچه تمایلی نداشت، شرکت نمی‌کند. اما مشکل آنجاست که عده‌ای به بقیه هنرمندان می‌گویند شرکت نکنید یا آنها را مورد مواخذه قرار می‌دهند که چرا شرکت می‌کنید! جالب آنکه این افراد، ادعای آزادی هم دارند! این‌گونه ایجاد مزاحمت برای دیگران و در عین‌حال شعار آزادی دادن، کاملا با یکدیگر در منافات است. بحمدالله آغوش‌ ما برای اقسام نگاه‌ها و رویکردهای جاری در فضای هنر گشوده است؛ اما هنری که حاوی دیدگاه متعالی باشد نه هنری که صرفا تکنیکال و تکنیک‌زده است. 

سالاری بیان کرد: بحمدلله انقلاب اسلامی ایران، رودخانه‌ای جاری و خروشان است و در همه دوره‌ها این قسم موضع‌گیری‌ها وجود داشته است اما در نهایت جشنوارها شکوفاتر شده‌اند. این‌گونه اقدامات در چهل و سه سال گذشته ره به جایی نبرده است؛ چراکه هنرمند، جویای حقیقت است و جشنوارهای فجر بهانه‌ای است برای آنکه هنر ایران را عرضه کنیم. اگر کسی به آینده امید و علاقه داشته باشد، فعالیت هنری انجام می‌دهد. هنرمندان، بیدار هستند؛ حال، جماعتی می‌خواهند هنر را به گروگان بگیرند اما ره به جایی نمی‌برند.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره اجرایی‌شدن سیاست‌های جشنواره هنرهای تجسمی فجر بیان کرد: من واقعاً از همه همکارانم در مرکز هنرهای تجسمی به ویژه آقای سهرابی مدیرکل هنرهای تجسمی و آقای میرهاشمی دبیرکل محترم جشنواره پانزدهم تشکر می‌کنم؛ زیرا در شرایطی که بدخواهان تلاش می‌کردند کشور را سرافکنده کنند، ققنوس‌وار سربرآوردند و اتفاق مهمی را رقم زدند که مایه سرافرازی کشور و سرافکندگی بدخواهان است.

محمود سالاری در بخش پایانی اظهارات خود درباره حمایت از هنرمندان حاضر در جشنواره هنرهای تجسمی و خرید آثار هنری بیان کرد: هر سال چنین برنامه‌هایی تدارک دیده می‌شود و تعدادی از آثار را خریداری کرده و هنرمندان را مورد حمایت قرار می‌دهیم اما باید بپذیریم که بودجه و بضاعت ما به‌اندازه‌ای نیست که بتوانیم همه آثار را خریداری کنیم. در این زمینه شهرداری و دیگر ارگان‌ها نیز باید ورود و حمایت کنند؛ برای مثال، برخی آثار ارائه‌شده در بخش حجم، واقعاً از ظرفیت نمایش شهری برخوردارند و شهرداری می‌تواند این آثار را در ابعاد بزرگتری سفارش دهد تا به عنوان نمادهای شهری استفاده شوند. همچنین وزارتخانه‌ها و سفارتخانه‌های ما نیز می‌توانند آثار خوشنویسی، نگارگری و نقاشی را خریداری کنند، به‌عنوان میراث هنر ایران در اختیار داشته باشند و در معرض دید جهانی بگذارند اما متاسفانه این نگاه آن‌چنان که باید نهادینه نشده است.

گفتنی است که نمایش آثار منتخب هنرمندان حاضر در پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر تا ۲۸ بهمن ماه جاری ادامه خواهد داشت.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1002406