fpr
08 بهمن 1401 - 23:45

ایده‌های بانوی کارآفرین رفسنجانی او را به قهرمان ملی تبدیل کرد/ دریافت تندیس از کنگره بین‌المللی زنان تأثیرگذار

مژده سرچشمه‌پور بانوی کارآفرین رفسنجانی است که با ایده کشت گیاهان دارویی و ترویج آن در سراسر کشور به بانوی قهرمان تولید ملی تبدیل شد و در کنار سایر افتخاراتش، موفق شد در روزهای اخیر لوح و تندیس بانوی نمونه ملی در حوزه کارآفرینی در بخش کشاورزی را از کنگره بین‌المللی زنان تأثیرگذار کسب کند.

خبرگزاری فارس _ کرمان، زهرا بمی: مژده سرچشمه‌پور بانوی جوان رفسنجانی‌ست که طی یک دهه اخیر نام او را زیاد شنیده‌ایم، موفقیت‌هایی که او در حوزه‌های مختلف به‌ویژه کارآفرینی کسب کرده بی‌نظیر است و اگرچه در این راه مشکلات زیاد و سنگ‌اندازی‌هایی سر راهش گذاشته شده اما دست از تلاش برنداشته و به راهش ادامه داده است.

سرچشمه‌پور روزهای روشن زیادی را برای بانوان سرزمینش رقم زده و دستی به بال زنانی که سرپرست خانوار بودند گرفته و آنها را به شغلی رسانده است و اکنون به‌دلیل همین اثرگذاری‌‌هایش در جمع بانوان اثرگذار کشور قرار گرفته و لوح تقدیر و تندیس بانوی نمونه ملی در حوزه کارآفرینی در بخش کشاورزی را در نخستین کنگره بین‌المللی زنان تأثیرگذار ایران کسب کرده است.

کنگره زنان تاثیرگذار اولین‌بار در کشور برگزار و نمایشگاهی در رابطه با تولیدات کارآفرینان ایران دایر شد.

کارآفرین نمونه ملی در حوزه کشاورزی در ۱۴۰۱

سرچشمه‌پور می‌گوید:در  بین ۹۰۰ زن مدیرعامل شرکت‌ها که شناسایی شده بودند، ۱۰۰ نفر به‌عنوان برترین‌ها در نمایشگاه شرکت داشتند.

وی ادامه می‌دهد: از زیرمجموعه‌های تمام وزارتخانه‌ها در مجموع تعداد ۲۰ نفر انتخاب شدند و لوح تقدیر دریافت کردند و از بین ۲۰ نفر ۱۰نفر، هم تندیس و هم لوح به‌عنوان نمونه ملی دریافت کردند.

بانوی نمونه ملی که در وزارت جهاد کشاورزی به‌عنوان کارآفرین برتر ۱۴۰۱ در حوزه گیاهان دارویی معرفی شده، به بخشی از فعالیت‌هایش در حوزه ترویج گیاهان دارویی می‌پردازد و اضافه می‌کند: از سال ۹۲ ترویج کشت جایگزین را شروع کردم و در یکی از روستاهای رفسنجان به تولید ۴۰ نوع گیاه دارویی با مدیریت مصرف آب پرداختم.

 وی ادامه می‌دهد: با توجه به بحران آب کار پژوهشی انجام دادم بعد از آنکه به نتیجه رسیدم کشت جایگزین را به روستاهای مختلف ترویج دادم.

  سرچشمه‌پور از شرکت در نمایشگاهی در سال ۹۳ در برج میلاد یاد کرد که برای اولین‌بار تولید چیپس میوه بدون افزودنی را به معرض نمایش گذاشته بود و افزود: در آن سال استقبال خوبی از این محصول شد و از سراسر کشور سفارشاتی به شرکت ما ارسال می‌شد.

اما سرچشمه‌پور بعد از اینکه دید کشت الگو در این روستا(علم‌آباد رفسنجان) جواب می‌دهد تصمیم به ترویج آن در روستاهای خنامان و راویز و دیگر روستاهای دارای پتانسیل کشاورزی گرفت و در مساجد روستاها اهالی را دور هم جمع کرد و به آنان مشاوره داد.

روستاهای رفسنجان ظرفیت‌های زیادی در حوزه گیاهان دارویی دارند و یکی از این گیاهان که پرسود و فایده هم از نظر درمانی و هم اقتصادی است، آنغوزه است همچنین کشت زعفران نیز در مناطق مختلف رفسنجان رونق گرفت.

سرچشمه‌پور صفر تا صد تولیدات روستاها را پشتیبانی کرد و پای در مسیرترویج گیاهان دارویی در روستاهای مختلف استان گذاشت.

کارآفرین معاصر، عنوان دیگری بود که در پرتو تلاش‌ها و موفقیت‌های این بانوی نمونه ملی در حوزه آموزشی، پژوهشی و فرهنگی رقم خورده بود در سال ۹۵ به او تعلق گرفت.

سرچشمه‌پور خاطرنشان می‌کند: ایده فرآوری پیاز و سیر را با توجه به اینکه محصول روی دست کشاورزان می‌ماند و خراب می‌شد به کشاورزان جنوبی ارائه کردم که نسبت به خلال پیاز و پودر سیر تولیدات داشته باشند که اگر محصول به فروش نرفت با فرآوری آن ارزش افزوده ایجاد کنند و زحمت یک ساله آنان برباد نرود.

دریافت اصالت‌نامه مدیریت در تراز جهانی از بنیاد اروپا

شرکت در همایش‌های بین‌المللی از افتخاراتی‌ست که سرچشمه‌پور به‌عنوان یک بانوی نمونه از استان پهناور کرمان در آن حضور می‌یافت و موفق شد از بنیاد اروپا اصالت‌نامه مدیریت در تراز جهانی را کسب کند که هم نام ایران هم استان و هم رفسنجان بدرخشد.

 سرچشمه‌پور پس از سال‌ها تلاش گیاهان دارویی  را بین‌المللی کرده و نام محصولات شرکتش(شاهین‌طب) در مناطق مختلف دنیا آشناست.

این بانوی موفق اظهار می‌کند: از سال ۹۸ مشاور گیاهان دارویی در کل کشور هستم و خیلی از روستاهای کشور زیر نظر ما تولید انجام می‌دهند و محصول را خودمان خریداری می‌کنیم و صادرات آن در نقاط مختلف ایران و جهان را انجام می‌دهیم.

سرچشمه‌پور توانسته ضمن اشتغال در روستاها، در مناطقی که زنان علاقه‌مند به تولید گیاهان دارویی بودند، اما زمینی برای تولیدات این گیاهان ندارند، آنان را هم مشغول کار کند.

وی در این رابطه می‌گوید: بعضی روستاها که می‌رفتیم علاقه به کار و کسب درآمد را در بین بانوان روستاها می‌دیدیم، اما مکانی که بتوانند پرورش گیاهان داشته باشند در اختیارشان نبود. از طرفی افرادی در روستا زمین را رها کرده بودند و خودشان به یک منطقه دیگر رفته بودند، که آنان را شناسایی و حلقه وصل‌شان با اهالی شدیم و توانستند با تولیداتی که صورت گرفته سودشان را با هم تقسیم کنند.

سرچشمه‌پور سال ۱۴۰۰ نیز قهرمان تولید ملی در بحث گیاهان دارویی معرفی شده است و در کنار کارآفرینی در این حوزه، از طریق مرکز مشاوره شغلی و کاریابی که دارد نیز افراد زیادی را مشغول به کار کرده است.

پایان پیام/۸۰۰۱۶/ب

منبع: فارس
شناسه خبر: 1003679